Zkušenosti s čínskou kamerou Eakins z AliExpressu

Už nějakou dobu jsem pokukoval po mikroskopických kamerách pro osazování a opravy desek plošných spojů, obecně pro nahrazení binokulárního mikroskopu. Ne že by měl mikroskop špatné parametry, ba naopak, ale práce s mikroskopem je při delší používání dosti unavující. Po špatných zkušenostech jsem předem zavrhnul takový USB “kukátka” s cenou přibližně od 600 do 2000 Kč, zvětšení 20 – 400x, rozlišení 1.3 – 5Mpx, kde je většinou plastová optika (čočka z mléčné lahve 🙂 ), vratký stojánek….. To je opravdu na nic. Zase jsem se nechtěl s cenou vyšplhat někam do desetitisíců, takže jsem začal lovit na Aliexpressu, kde je přehršel takových obchodů, které nabízejí buď jednotlivé díly – kamery, objektivy, držáky…., nebo celé sestavy. A zase od nějakých $50 až nad $500 s automatickým ostřením atd. S optikou to moc neumím tak jsem pořád váhal co vybrat a kolik za to zaplatit. Jeden den jsem si něco vybral a druhý den jsem to zas změnil. A navíc otázka kvality z Číny. Nakonec jsem se tedy rozhodnul, že nakoupím jednotlivé díly, bez stojanu. Stojan jsem použil z mikroskopu, který je robustní a ke kterému jsem nechal zhotovit pochromovanou tyč o průměru 25mm.

Vybral jsem následující díly:

Při kliknutí na název nebo obrázek se zobrazí v nové záložce odkaz přímo z AliExpressu.

Kamera

Microscope Camera


Objektiv

C Mount Lens Glass Magnification Eyepiece


Držák objektivu

Stand Holder


Osvětlovací prstenec

Ring Light Illuminator Lamp


Asi za 14 dní po ojednání přišel nepoškozený balík, který po rozbalení obsahoval všechny objedané díly. Všechny díly jsou zakoupené z jednoho obchodu: Eakins Micscope Store

20190412 122641

Celá tato sranda mě vyšla na US $162 (28.3.2019) , a musím podotknout, že osvětlovací prstenec jsem kupovat nemusel. Za prvé mi na to stačí LED osvětlení mé pracovny. Kamera je poměrně dost citlivá. Za druhé osvětlovací prstenec má poměrně k objektivu velký průměr a při nižší pracovní vzdálenosti od předmětu (vyšším zvětšením) docela při práci překáží.

Kamera se propojuje s monitorem přes HDMI kabel, který je součástí dodávky. Já jsem použil jiný, neboť dodaný byl pro mé účely krátký. Dále se dá kamera propojit také s PC přes dodaný USB kabel. To jsem ale zatím nezkoušel. Za tímto účelem je v dodávce i CD s programem. Já zatím využívám jenom on-line přenos přes HDMI přímo do monitoru. Přenos obrazu není nějak znatelně zpožděný.

Jelikož mám monitor, který používám pro projekci z kamery otočený na výšku o 90 stupňů, musel jsem též kameru pootočit o 90 stupňů. Kamera nemá v nastavení funkci pootáčení obrazu. Jenom zrcadlení. Zobrazení menu nastavení mám tímto taky pootočené, ale to zas tak nevadí. Po nastavení už není tolik potřeba. Menu nastavení je přístupné přes tlačítka na těle kamery nebo na dálkovém ovládání. V menu se dá nastavit také teplota bílé, hodnota expozice, možnost zobrazení měřících čar, jazyk (ne CZ) aj.

Kamera:

PHOTO 2019 04 14 018571

Ke kameře je dodán i napájecí adaptér 12V/1A a dálkové ovládání, které jsem zatím ani nevyužil. Po nastavení kameru jenom zapínám a vypínám přímo na jejím těle.

Celá sestava na stojanu:

PHOTO 2019 04 14 018575

PHOTO 2019 04 14 018580

Držák objektivu i samotný objektiv je vyroben z kovu. Ostřící prstenec na objektivu a zdvih držáku má krásný vláčný chod. To mě docela příjemě překvapilo.


Velikost optického zvětšení určuje vzdálenost objektivu od předmětu a doostření se provádí prstencem na objektivu. Dá se to ale pojmout i obráceně.

Zvětšení při pracovní vzdálenosti 24 cm:

20190416 071323

Zvětšení při pracovní vzdálenosti 15 cm:

PHOTO 2019 04 14 018581

Vzdálenost mezi piny pouzdra LQFP-100 je 0,5 mm.

Zvětšení při pracovní vzdálenosti 4 cm:

PHOTO 2019 04 14 018582

Na obrázcích z monitoru je patrné moaré, které vzniklo focením.


Závěr:

Celkově musím říci, že se mi to líbí. Dlouho jsem vybíral a naštěstí to nedopadlo špatně. Kvalita obrazu je solidní. Myslím si že i celková cena všech dílů není nějak veliká. Ještě jeden poznatek, a to rozdíl mezi klasickým binokulárním mikroskopem a zvětšeným obrazem na monitoru: Vytrácí se plastičnost pohledu. Něco jako 3D. Při pohledu dvěma okuláry mikroskopu se obraz v mozku skládá jinak než při pohledu na monitor. Ale práce při použití kamery je fakt méně unavující než být shrbený několik hodin nad mikroskopem. Také koordinace pohybů rukou při pohledu na monitor je trochu jiná. To je otázka zvyku.


Ještě ukázka s nasazeným osvětlovacím prstencem:

Osvětlovací prstenec při bližší vzdálensti objektivu od předmětu i po natočení ovládací části docela překáží při manipulaci s páječkou a pinzetou. Už ho nepoužívám.

20190412 141732


Mikroskop, který jsem používal:

Mikroskop

 

Translate »