Oprava digitálního osciloskopu

Asi po třech a půl letech provozu digitálního osciloskopu značky Siglent se začala projevovat závada, a to zvlnění obou kanálů, které po zapnutí asi po třech minutách zmizelo. Tato doba byla závislá na provozním zahřátí. Pokud byl osciloskop zahřátý, tak se závada po zapnutí neprojevovala.

Vypadalo to na pronikání nějakého rušivého kmitočtu do měřeného signálu. Tato intenzita rušení nebyla závislá na nastavení vstupní citlivosti kanálů. Z toho bylo jasné, že závada je někde okolo AD převodníku. Teplotní závislost naznačovala buď studený spoj, kondenzátor nebo v nejhorším případě samotný čip.

Takto se závada projevovala na měřeném signálu:

SDS00032

Měřený signál bez projevované závady:

SDS00033

Vzhledem k teplotní závislosti projevovaného nešvaru jsem použil ochlazovací sprej v podobě stlačeného vzduchu. S nasazenou trubičkou se dá dobře selektivně ochladit malá zóna na DPS nebo přímo konkrétní součástka. Začal jsem přímo u samotného AD převodníku a po sléze jsem narazil na elektrolytický kondenzátor. Po jeho ochlazení se začala znovu závada projevovat.

S chladicím sprejem je nalezení závady opravdu rychlé. Tento kondenzátor filtruje napájecí napětí 1V8 pro samotný AD převodník. Kondenzátor vlivem malé teploty nějak ztrácel kapacitu a do napájení převodníku se tak dostávalo zvlněné napětí. Toto napětí se vyrábí LDO stabilizátorem z napájení digitální části 3V3 která je dost zarušená, a tak rušení pronikalo až do AD převodníku.

Vadný kondenzátor je zde, hned nalevo od AD převodníku:

20210418 102713 1

Výměna byla rychlá. Tento typ SMD elektrolytů se dá dost špatně vypájet vzhledem ke krátké styčné ploše jeho vývodů a velkému odvodu tepla padů na DPS. Pokud není k dispozici stanice s horkým vzduchem, nejlepší postup je kleštěmi krutem opatrně odstranit horní kovovou část, potom sundat černou plastovou základnu a nakonec vypájet postupně oba zbylé vývody od DPS.

Vadný kondenzátor jsem nahradil tantalovým typem, který se na tuto pozici hodí daleko lépe. Připájel jsem ho na bok, lépe se může k pájecím bodům.

20210418 125108


Vzhledem k tomu, že na celé základní desce je takovýchto kondenzátorů více, vyplatilo by se asi preventivně vyměnit všechny. Možná za polymerové, které jsou na desce také v některých případech použity.


Obrázky z celé akce opravy:

Translate »